TENISKI LAKAT

Ovaj rehabilitacijski protokol pokriva:

  • Bol na vanjskoj strani lakta (gdje se podlaktica spaja s laktom)

LATERALNA EPIKONDILALGIJA

Lateralna epikondilalgija, poznata kao teniski lakat, obično uključuje iritaciju tetive mišića extensor carpi radialis brevis, koji se pričvršćuje na vanjsku stranu lakta.

Ova tetiva postaje iritirana zbog prekomjernog korištenja mišića ekstenzora prstiju i zapešća tijekom aktivnosti koje zahtijevaju snažno hvatanje, poput vrtlarstva, tipkanja, kuhanja i tenisa. Teniski lakat sličan je mnogim problemima s tetivama jer često nastaje nakon ponavljanih ekscentričnih kontrakcija.

U tenisu to obično dolazi tijekom završnog zamaha reketom – zapešće se savija u fleksiju, a mišići ekstenzori zapešća djeluju kao kočnica da usporavaju taj pokret. Mišići ekstenzori zapešća usporavaju savijanje zapešća, što stvara napetost na tetivama gornje podlaktice. To je slično trčanju nizbrdo, tijekom kojeg možete razviti tendinopatiju kvadricepsa jer se kvadricepsi moraju ekscentrično kontrahirati da vas usporavaju.

Teniski lakat obično nastaje kada se tetiva koristi s velikom silom ili u velikom obimu, ali može biti i posljedica ponavljajućeg preopterećenja ako ekstenzori prstiju neprestano otvaraju šaku.

Teniski lakat uzrokuje bol na vanjskoj strani lakta koja se pogoršava pri ekstenziji prstiju i/ili zapešća ili tijekom aktivnosti koje aktiviraju te mišiće (npr. savijanje zapešća prema ruci).

Bol je obično tupa u mirovanju, a postaje oštra tijekom aktivnosti koje je pogoršavaju.

Slabost u ruci i podlaktici također je česta.

Kod ovog stanja palpacija ili pritisak na mesnato područje gdje se podlaktica spaja s laktom može reproducirati bol.

Svaka aktivnost koja uzrokuje ponavljajuće ili dugotrajne kontrakcije mišića ekstenzora prstiju i zapešća, npr. podizanje zapešća i prstiju u ekstenziju za tipkanje na tipkovnici.

Većina slučajeva teniskog lakta povuče se unutar 2 do 12 tjedana od početka odgovarajućeg programa oporavka i rehabilitacije.

Teniski lakat obično dobro reagira na rehabilitaciju, kojoj je fokus jačanje mišića i tetiva ekstenzora zapešća.

U početku se kreće s mobilizacijom mekih tkiva koja ciljaju mišiće ekstenzore zapešća i prstiju na stražnjoj površini podlaktice, što može pomoći u smanjenju boli na vanjskoj strani lakta.

Ova faza uključuje i nekoliko vježbi koje ciljaju živce koji idu prema vanjskoj strani lakta, pomažući u smanjenju boli i poboljšanju pokretljivosti.

Vježbe istezanja prsnih mišića te mišića ekstenzora zapešća i prstiju dodatno mogu smanjili bol i poboljšali pokretljivost.
Postepeno se uvode vježbe s opterećenjem koje će jačati tetive i dodatno smanjiti bolnost.

Jačanje mišića podlaktice s otporom ima najbolje dokaze za liječenje tendinopatije. Važno je samo pametno dozirati i ne prerano pretjerati s opterećenje.

Rehabilitacija može sadržavati:

✔️ Tehnike mobilizacije 

✔️ Vježbe za opseg pokreta 

✔️ Za smanjenje bolnosti pasivne intervencije prema potrebi (kinesiotape, akupunktura…)

✔️ Specijalne manualne tehnike za smanjenje bolnosti

✔️ Terapijske vježbe za snaženje mišića (i njihovih tetiva) oko zgloba lakta i zapešća

✔️ Edukacija oko prilagodbe pokreta i faktora koji doprinose pojavi i pogoršanju simptoma