OSTEOARTRITIS

Ovaj rehabilitacijski protokol pokriva:

• Artritis koljena

• Bol unutar zgloba koljena

ARTRITIS

Osteoartritis (OA) je degenerativno stanje hrskavice koje obično zahvaća zglobove koljena i kuka. U koljenu se hrskavica na krajevima tibije i femura razgrađuje. S vremenom se može pogoršati, da razine da stvara trenje “kosti o kost”. U ovoj fazi OA postaje ozbiljno stanje koje ograničava svakodnevnu funkcionalnost i često je preporuka liječnika specijalista ugradnja endoproteze koljena (“novo koljeno”).

Ovaj ishod je moguće izbjeći ili barem odgoditi – ključno je slušati svoje tijelo i adresirati životne faktore koji doprinose problemu. Bol u koljenu koja postaje sve češća i ozbiljnija može biti rani znak artritisa. Ako postoji povijest ozljeda koljena, osoba je podložnija artritisu i treba posebno paziti na jačanje okolnih tkiva i prilagođavanje navika i ponašanja.

Hrskavica se brže razgrađuje kod ljudi koji su vrlo neaktivni ili pak pretjerano aktivni, dok umjerena aktivnost štiti hrskavicu.

Kod upalnih procesa, pa tako i artritisa, uvijek je važno dati tijelu prostora i materijala za oporavak – više sna, bolja prehrana i smanjenje stresa.

Osteoartritis obično uzrokuje bol u zglobu, oticanje, ukočenost zgloba, ograničen opseg pokreta (savijanje i ispravljanje) te poteškoće s funkcionalnim aktivnostima poput stajanja, čučanja, hodanja i trčanja.

Aktivnosti koje zahtijevaju povećani opseg pokreta, poput čučanja ili ustajanja i sjedanja na stolac. Bol se može povećati kada je zglob opterećen, primjerice prilikom dugotrajnog stajanja ili nakon dugih šetnji.

Iako rehabilitacijske vježbe ne mogu vratiti stanje prije artritičnih promjena, poboljšanje opsega pokreta i jačanje mišića oko zgloba koljena može poboljšati zdravlje hrskavice i usporiti napredovanje bolesti.

Rehabilitacija je usmjerena na smanjenje boli, snaženje mišića oko koljena i kuka i na vježbe mobilnosti kako bi se održao opseg pokreta zgloba.

Kada rendgenska snimka pokaže kontakt kosti o kost, bol postane nepodnošljiva, a funkcija je ozbiljno ograničena, obično se preporučuje potpuna ugradnja endoproteze koljena.

Istraživanja su pokazala da izgradnja snage prije operacije može ubrzati postoperativni oporavak. Ako je u planu zamjenu koljena, ova rehabilitacija može pomoći kao odlična priprema. Potpuna zamjena koljena je ozbiljna operacija i ključno je nastaviti s rehabilitacijom nakon zahvata.

Kako biste održali funkciju i spriječili bol, imperativ je ostati umjereno aktivan i nakon operacije i odrađene rehabilitacije.

Rehabilitacija može sadržavati:

✔️ Terapijske vježbe za snaženje mišića oko koljena

✔️ Vježbe za očuvanje i povećanje opsega pokreta 

✔️ Za smanjenje bolnosti pasivne intervencije prema potrebi (kinesiotape, akupunktura…)

✔️ Specijalne manualne tehnike za smanjenje bolnosti

✔️ Edukacija oko prilagodbe pokreta i faktora koji doprinose pojavi i pogoršanju simptoma