BOL OKO PREGIBAČA KUKA

Ovaj rehabilitacijski protokol pokriva:

  • Bol s prednje strane kuka

  • Burzitis tetive iliopsoasa

  • Tendinopatija ili istegnuće pregibača kuka

TENDINOPATIJA ILI ISTEGNUĆE PREGIBAČA KUKA

Mišić iliopsoas je naš glavni pregibač (fleksor) kuka – povlači bedrenu kost prema prsnom košu. Nastaje spajanjem tri manja mišića: psoas major, psoas minor i iliacus. Ovi mišići se stapaju u jednu tetivu duboko u području trbuha i spajaju se na koštanu izbočinu zvanu mali trohanter na unutarnjoj strani bedrene kosti.

Bol u ovom području obično je povezana s fleksijom kuka, npr. kod intenzivnog hodanja, trčanja, planinarenja ili penjanja uz stepenice. Svaka aktivnost koja uključuje ponavljajuće pokrete nalik marširanju može utjecati na preopterećenje iliopsoasa ili njegove tetive.

  • oštra bol u prednjem dijelu kuka i preponama tijekom aktivnosti koje aktiviraju mišiće ili stavljaju zglob u položaj koji pritišće tetivu
  • tupa bol u tom području nakon aktivnosti koje iritiraju tetivu

Aktivnosti koje opterećuju tetivu iliopsoasa uključuju one koje zahtijevaju česte kontrakcije i fleksije kuka, poput trčanja i brzog hodanja.

Duboki čučnjevi, iskoraci ili sjedenje na niskoj stolici mogu dodatn opteretiti tetivu i izazvati simptome.

Nakon modifikacije aktivnosti koje pogoršavaju stanje i implementacije rehabilitacijskog programa za jačanje mišića fleksora kuka, poboljšanje se osjeti najčešće između 6 i 12 tjedana.

Tendinopatija fleksora kuka, istegnuća i burzitis u prvoj fazi se rehabilitiraju fizioterapijom usmjerenom na smirivanje tkiva i po potrebi protuupalnim lijekovima za smanjenje akutne boli.

Postepeno se uvode terapijske vježbe za jačanje mišića i tetiva pregibača kuka.

Treba voditi računa o pravilnom doziranju terapijskih vježbi i vremenu koje je potrebno da se istegnuće zaliječi, a upalni proces prođe. 

Rehabilitacija može sadržavati:

✔️ Terapijske vježbe za snaženje mišića oko zgloba kuka

✔️ Vježbe za očuvanje i povećanje opsega pokreta 

✔️ Za smanjenje bolnosti pasivne intervencije prema potrebi (kinesiotape, akupunktura…)

✔️ Specijalne manualne tehnike za smanjenje bolnosti

✔️ Edukacija oko prilagodbe pokreta i faktora koji doprinose pojavi i pogoršanju simptoma