Piriformis je duboki mišić ispod gluteusa i dio grupe mišića zvane koja uključuje piriformis, unutarnji i vanjski obturator, dva gemelli-a (manji i veći) te quadratus femoris. Ovih šest mišića čini takozvanu “rotatornu manžetu” kuka jer imaju sličnu funkciju kao rotatorna manžeta u ramenu: stabiliziraju zglob kuka i omogućuju rotaciju.
Sindrom piriformisa stvara nelagodu u stražnjici, kuku i nozi. Dijeli se na dvije kategorije:
- PRIMARNI SINDROM PIRIFORMISA za koji se vjeruje da nastaje zbog anatomskih varijacija ishijadičnog živca ili piriformisa. Međutim, malo je dokaza koji podržavaju ovu hipotezu, a smatra se daleko manje uobičajenom nego što se nekad mislilo.
- SEKUNDARNI SINDROM PIRIFORMISA nastaje zbog izravnog oštećenja područja izvora boli, uključujući traume ili probleme koji smanjuju protok krvi (ishemija). Uobičajeni uzroci uključuju padove, operacije kuka, grčenje mišića zbog boli, i dugotrajni mehanički pritisak, poput sjedenja na novčaniku. Pretjerane vježbe ekstenzora kuka ili rotatora (previše čučnjeva i iskoraka s opterećenjem) te prekomjerno istezanje živca (previše joge ili istezanja) također mogu dovesti do ovog stanja.
“Piriformis sindrom” polako se prestaje koristiti kao naziv ovog sindroma jer bol povezana s ovim stanjem može potjecati iz više mišića (gluteusa, zadnje lože i rotatorne manžete kuka), a ne samo iz piriformisa. Prikladniji naziv – koji postaje sve češći među stručnjacima – jest sindrom duboke glutealne boli, jer obuhvaća područje, a ne samo jedan mišić. Ponekad se tumači kao išijas koji dolazi iz zdjelice ili stražnjice, a ne iz donjeg dijela leđa, jer simptomi podsjećaju na išijas.
Bez obzira na naziv, ako imate bol koja počinje u kuku i širi se niz bedro, ovaj protokol rehabilitacije će to pokriti.